چهارشنبه 28 تیر 1396  01:26 ق.ظ

چشمه ای باش که می شود لبریز، 

نه آب انباری ، که جز ذخیره نیست کارش.


ادامه مطلب شماره یک 

رمانی نوشته پائولو کوئیلو

*

... پزشک های زیایدی پیش از من مطالعات مشابهی انجام داده اند و به این نتیجه رسیده اند که بهنجار ، صرفا یک توافق عمومی است ، به این معنا که تعداد زیادی از آدم ها فکر می کند چیزی درست است و بنابراین آن چیز درست است.

بعضی چیزها توسط عقل سلیم تعیین می شوند : گذاشتن تکمه در جلوی بلوز یک مساله منطقی است ، چون بستن ان از کنار بدن  بسیار مشکل ، و از پشت سر غیر ممکن بود.رفتار بهنجار(رفتار جمعی) و تفاوت های فردی در در رمان ورونیکا می خواهد بمیرد

در هر حال سایر چیز ها تثبیت شده اند ، چون افراد بیشتر و بیشتری اعتقاد داشتند که چنین باید باشد. دو مثال می زنم. آیا تا به حال فکر کرده ای که چرا کلیدهای یک دستگاه تایپ ، به آن شیوه عجیب چیده شده اند؟"

- " نه فکر نکرده ام."

-" به این نوع صفحه کلید ، صفحه کلید " کورتی 1" گفته می شود ، چون ترتیب حروف در نخستین ردیف کلیده ا همین است . یکبار فکر کردرم چرا باید چنین باشد و پاسخ را یافتم : اولین دستگاه را درسال 1873 ، کریستوفر شولز اختراع کرد تا خوشنویسی را ترقی بدهد. اما مشکلی وجود داشت : اگر کسی بسیار تند تایپ می کرد ، کلیدها به هم می چسبیدند و دستگاه را از کار می انداختند. بعد شولز صفحه کلید کورتی را طراحی کرد ، صفحه کلیدی که تایپیست را مجبور می کرد آهسته تر تایپ کند."

-" باور نمی کنم."

-" اما حقیقت دارد. و چنین شد که رمینگتون -که در آن زمان کارخانه تولید چرخ خیاطی بود- از صفحه کلید کورتی در اولین ماشین های تایپ خود استفاده کرد . و این یعنی افراد بیشتری مجبور بودند این نظام ویژه را بیاموزند ، و سرانجام تنها نمونه موجود تبدیل شد. تکرار می کنم : صفحات کلید ماشین های تایپ کامپیوترتها چنان طراحی شده بودند که مردم آهسته تر تایپ کنند ، نه تند تر ، می فهمی ؟ ! اگر جای حروف عوض می شدند ، هیچ کس حاضر نمی شد محصول آدم را بخرد."

وقتی ماری اولین بار یک صفحه کلید را دید ، تعجب کرده بود که چرا حرفو به ترتیب الفبایی چیده نشده اند ، اما بلافاصله موضوع را فراموش کرده بود. فکر کرده بود که احتمالا این بهترین طراحی برای سرعت بخشیدن به تایپ است.

دکتر رایگور پرسید : " آیا تا به حال به فلورانس رفته ای ؟"

-"نه"

-"باید بروی ، آن قدر دور نیست ، چون در آن جا مثال دوم مرا می بینی. در قلعه فلورانس ، ساعت دیواری زیبایی وجود دارد که درسال 1443 پائولو اوچلو طراحی اش کرده . الا موضوع عجیب در مورد این ساعت این است که هرچند مثل ساعت های دیگر زمان را نشان می دهد ، اما عقربه هایش بر خلاف جهت ساعت های معمولی حرکت می کنند."

-" این چه ربطی به بیماری من دارد ؟"

- " به زودی به آن هم می رسم. وقتی پائولو اوچلو این ساعت را می ساخت . نمی خواست ابتکار به خرج بدهد : در حقیقت ، در آن زمان ساعت های دیگری هم بودند که عقربه های آن ها درست بر خلاف جهت عقربه های ساعت های امروزی ما حرکت می کردند. به دلیلی ناشناخته ، شاید به خاطر اینکه دوک ساعتی داشت که عقربه هایش در جهتی حرکت می کردند که امروزه به نظر ما " درست "  می نماید ، این جهت به تنها جهت تبدیل شد ، و ساعت اوچلو به یک انحراف ، به یک دیوانگی نسبت داده شد."

دکتر ایگور مکث کرد ، اما می دانست ماری استدلال او را دنبال می کند.

-" و حالا بیماری تو : هر موجود انسانی منحصر به فرد است ، هر انسان کیفیت ها ، غریز هها ، لذت ها و ماجراجویی های خودش را دارد . با این حال ، جامعه همواره یک روش جمعی رفتار را به ما تحمیل می کند ، و تعجب انسان ها از این که چرا باید چنین رفتار کنند ، هرگز تمام نمی شود. فقط آن را می پذیرند ، همان طور که تاییپیست ها این حقیقت را پذیرفتند که "کورتی " بهترین صفحه کلید ممکن است. آیا در طول زندگی ات با کیس برخورد کرده ای که بپرسید چرا عقربه های ساعت در این جهت خاص و نه در جهت مخالف حرکت می کنند؟"

-"نه."

-" اگر کسی چنین چیزی را می پرسید ، احتمالا پاسخ می گرفت " تو دیوانه ای . " و اگر اصرار می کرد ، مردم سعی می کردند دلیلی پیدا کنند ، اما خیلی زود موضوع را عوض می کردند ، چون دلیلی جز آن چه همین حالا به تو گفتم ، ندارد. پس بر می گردیم به سوال تو . ممکن است دوباره تکرارش کنی ؟"

-" آیا من درمان شده ام؟"

-" نه. تو کسی هستی که متفاوت است ، اما می خواهد شبیه به دیگران باشد. و به نظر من ، این یک بیماری جدی است. "

-"آیا تمایل به متفاوت بودن یک بیماری جدی است؟"

-" اگر خودت را مجبور کنی که مثل دیگران باشی ، بیماری است : سببب روان نژندی ، روان پریشی و بیماری سوظن می شود. یک تخدیش طبیعت است ، بر خلاف قوانین خدا ست ، چون خداوند در تمام بیشه ها و جنگل های دنیا ، حتی یک برگ را شبیه به برگ دیگر نیافریده . اما تو فکر می کنی متفاوت بودن دیوانگی است و برای همین تصمیم گرفته ای در ویلت زندگی کنی ، چون در اینجا همه با هم متفاوتند ، و بنابراین تو هم مثل دیگران خواهی بود. متوجه می شوی؟

ماری سر تکان داد.

-" مردم بر خلاف جهت طبیعت حرکت می کنند ، چون شهامت متفاوت بودن را ندارند ، و بعد بدنشان آغاز به تولید ویتریول می کند ، سمی که بیشتر به عنوان تلخی شناخته شده."
نظرات()   
   
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic