یکشنبه 13 اسفند 1391  09:22 ب.ظیكی از آموزه هایی كه همواره از سوی كلیسا برای جوامع مسیحی القاء می شود مسأله اعتقاد به تثلیث است.


همان گونه كه می دانید مطابق تلقی مسیحیت تثلیث عبارت از «پدر»، «پسر» و «روح القدس» است.مراد از «پدر» براساس ادبیات كتاب مقدس، خداوند است. براساس گزارش اناجیل موجود، حضرت عیسی به شاگردان خود سفارشكرده كه خدا را در دعاهای شان، پدر آسمانی بخوانند. (1)و مراد از «پسر» یا ابن؛ حضرت مسیح است. براساس قطعنامه «نیقیه» در سال 325 میلادی فرزندی (بلکه هم ذاتی) حضرت مسیحبرای خدا،‌ نه به صورت مجازی و تشریفی بلكه بصورت حقیقی تلقی می گردد:«عیسی مسیح پسر خدا، به وجود آمده از ذات پدر، تنها اوست که از ذات پدر به وجود آمده است.خدا از خدا، نور از نور، خدای حقیقی از خدای حقیقی كه مولود است نه مخلوق هم ذات با پدر...» (2)
بنابراین در عقیدة رسمی مسیحیت، مسیح فرزند حقیقی خدا تلقی گردیده است؛ بلکه هم ذات خداوند .


البته جا دارد در اینجا قیل از اصل بحث اشاره کنیم که ما ندانستیم فرق مولود با مخلوق چیست؟؟!!!!!!
مراد مسیحیت از روح القدس، وجود فعال و توانای خداوند در زمین است. كه بوسیله آن حضرت مسیح در شكم مادر خود قرارگرفت. روح القدس تعلیم جامعه مسیحیت را به عهده دارد و در عهد جدید از روح القدس به عنوان تسلّی دهنده،‌ روح حكمت و ایمان،روح شجاعت، محبت و شادی، نامبرده شده است.»(3)براساس نگرش مسیحیان، میان «پدر» و «پسر» و «روح القدس» فرع و اصلی وجود ندارد.همه اینها از ارزش و اصالت یكسان برخوردارند. در عین اینكه از هم متمایزاند، واحد اند. مانند قوه حافظه و دراكه و اراده...»(4)یعنی هر یك از «پدر» و «پسر» و «روح القدس» خداوند تمام عیار و كامل است. در عین اینكه هر كدام خدای كامل است، هر سه تایشان نیز واحد حقیقی اند!!!!.نظرات()   
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات