روایتی دیگرازحرمسرای طویـــــــــــــــــــــــــل فتحعلی شاه

 اگر شاه ایران به دشواری‌های سیاسی و اقتصادی کشور، وضع نابسامان مردم و فقر و بیماری آنها نمی‌اندیشید اما در حوزه‌ی زن و حرمسرا و سرگرمی‌هایی از این دست،  آدم نسبتاً مبتکری بود. روزی که او با زنان حرم خود به بازار بزرگ شهر می‌رفت و از نزدیک شاهد لطافت پارچه‌های ابریشمی بود، ابتکار برگزاری یک مسابقه‌ی هیجان‌انگیز به وسوسه‌اش می‌اندازد. شاه تصمیم می‌گیرد نرمی و لطافت ابریشم را با نرمی تن زنان حرم خود مقایسه کند.


 دست اندرکاران که از این همه تنوع‌‌طلبی شاه متعجب شده‌اند، ابتکار او را تحسین می‌کنند. این مسابقه و شرح برگزاری آن یکی از صحنه‌های عجیب و خواندنی تاریخ حرمخانه‌ در ایران است. «عبدالله مستوفی» نویسنده‌ی کتاب «تاریخ اداری و اجتماعی ایران» در صفحه‌ی 30 در جلد اول کتاب خود از این مسابقه زیر عنوان « مسابقه‌ی نرمی پا» اشاراتی دارد. در کتاب‌های تاریخی دیگر نیز اشاره‌هایی به این مورد شده‌است.


چنین برمی‌آید که دامنه‌ی این مسابقه از حرم شاهی گذشته و به شهرها و تهران نیز رسیده باشد. زنان و دختران زیبارو از سراسر کشور به حرمخانه‌ی «فتحعلی‌شاه» خوانده می‌شدند تا طی مراسمی در این مسابقه شرکت کنند. آنان به فراخور «نرم‌تنی» و زیبایی خود جوایزی دریافت می‌داشتند. این مسابقه سالی یک بار در قصر ‌شاه با تشریفات ویژه انجام می‌شد.


 نحوه‌ی برگزاری و اجرای مسابقه به این شکل بود که در تالاری بسیار بزرگ، کف‌پوشی پهن می‌کرد‌ه‌اند تا روی قالی‌های تالار را بپوشاند. روی این کف‌پوش، مقدار زیادی ابریشم می‌ریخته‌اند. شرکت‌کنندگان این مسابقه در حضور شاه، باید روی کف‌پوش می‌غلتیده‌اند. در تمام این مدت، شاه تماشاگر حرکات نرم‌تنان « حرمِ سِتر و عِفاف ملکوت» خویش بوده است.


 البته قبل از این مسابقه‌ی روی ابریشم غلتیدن، کار به شیوه‌ی دیگری انجام می‌گرفت. بدان معنی که  دختران و زنان حرم، می‌باید روی کف‌پوش پوشیده از ابریشم‌ راه می‌رفته‌اند. اگر در این میان، ذرات ابریشم به کف پای آنان نمی‌چسبیده، حکایت از نرمی و تمیزی کف پای آنان داشته است. طبیعی است که افراد مورد نظر، از دست شاه به دریافت جایزه نایل می‌شده‌اند. اما ظاهراً این کار از آن هیجان تصور شده برای شاه برخوردار نبوده است. به همین جهت ذهن خلاق شاهانه به سوی شکل غلتیدن نرم‌تنان حرمسرا بر روی ابریشم‌ها جهت‌گیری شده است.  • آخرین ویرایش:-
نظرات()   
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic