یکشنبه 25 فروردین 1392  04:36 ق.ظ
نوع مطلب: (شاهان ،) توسط: جلال موسیر لهستانیبه بزرگی خودتو ببخشیدعکسی از موجودنبود!

  «سنبل خانم» از مردم کرمان بود که در جریان حمله‌ی«آغامحمدخان قاجار» به آن شهر و قتل و عام ساکنان آن‌جا به اسارت گرفته شد. «آغامحمدخان» از مردم کرمان نفرت داشت. به همین دلیل پس از اسارت دختر، دستور کور کردن او را داده بود. دلیل نفرت او از مردم کرمان، همکاری اهل این شهر با «لطفعلی‌خان» زند بود. وی این گناه را بر مردم کرمان نمی‌توانست ‌ببخشد.


 «آغامحمدخان» در آغاز دستور داده بود که پیران و جوانان، زنان، مردان و کودکان این شهر را سر ببرند و از سرهای بریده‌ی آنان، مناره بسازند. اما بعد که جنون آدم‌کشی‌اش اندکی کاهش یافت، دستور داد تا از انداختن زنان و کودکان به درون آتش خودداری کنند اما چشم مردان را بدون توجه به سن و سال آنها درآورده و از آن‌ها مناره بسازند.


 در این میان، شمار بسیاری از مردم کرمان از خطر مرگ جستند ولی از خطر کور شدن نتوانستند رهایی یابند. شیوه‌ی کور کردن دیگران به‌عنوان تنبیه و انتقام، در تاریخ کشور ما پدیده‌ی تازه‌ای نیست. بارها از آن، جهت انتقام‌گیری استفاده شده‌است. از جمله می‌توان به «نادرشاه افشار»، اشاره کرد که فرزند خود، «شاهرخ میرزا» را که به او بدبین شده بود، کور ساخت.


 «فتحعلی‌شاه» که خود نیز در کشتارهای آغامحمد خان نیز دست داشت، روزی ضمن عبور از شهر مشاهده می‌کند که چند سپاهی ایلیاتی، دختر جوان و زیبایی را در آغوش کشیده و قصد دارند بعد از تجاوز، او را به قتل برسانند. یکی از سپاهیان، مرتب با گرز خود بر فرق دختر می‌کوبد تا او را بکشد اما عده‌ای از آنها اصرار دارند که بهتر است اول به وصالش برسند بعد نابودش سازند.


 دختر که زبان ترکی نمی‌فهمد ، ناله و شیون می‌کند که او را نکشند. در چنین حالتی، موهای بلند، آشفته‌ و شفاف، چشم‌های درشت و رنگ سبزه‌ی بدن او ، چنان شور و هیجانی در باباخان (فتحعلی‌شاه بعدها) ایجاد می‌کند که از سپاهیان می‌خواهد او را رها کنند. در آن حالت، آنها که او را نمی‌شناسند، نمی‌پذیرند و او ناچار می‌شود با ضربه‌ای که بر مغز سپاهی فرود می‌آورد، دختر را از چنگ سپاهیان بیرون برد.


 همان شب باباخان از آن دختر کام می‌گیرد و چون شیفته‌ی زیبائیش شده بود او را به عقد خود درمی‌آورد. این دختر همان «سنبل خانم» است که شاه به وی مهر فراوان می‌ورزید.


  • آخرین ویرایش:-
نظرات()   
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic